• הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

חוות בודדים בדרום הארץ

בנגב ישנן כמה עשרות של חוות בודדים. חלק מן החוות וותיקות מאוד כמו החווה של אריק שרון וחוות פיליפ. החוות נמצאות בכל הנגב החל מן הנגב המערבי, איזור ערד ויתיר ודרום הר חברון, איזור באר שבע, איזור רמת נגב שדה בוקר ומצפה רמון, ואפילו באזור אילת. הפרויקט החדש ביותר במסגרת חוות בודדים היא דרך היין ברמת נגב.
רובן של החוות הוקמו כחוות מרעה לצאן ולבקר, ולהן שטחים גדולים בעיקר בגלל הצורך לספק מרעה וזאת בתנאים של צמחייה דלה יחסית בגלל מיעוט המשקעים.
חוות אלו עוסקות בגידול העדרים בעיקר לתעשיית הבשר או החלב וחלקן מחזיקות מחלבות פעילות.
בשנים האחרונות סובלות חוות אלו מריבוי של גנבות וזכור במיוחד המקרה של שי דרומי שנאלץ לירות בגנבים ואף נחקק מאוחר יותר חוק על שמו המתיר לחקלאים להגן על רכושם.

חוות בודדים על דרך היין בנגב

חוות בודדים על דרך היין מהוות מודל לחוות מסוג אחר. כאן מדובר בחוות המשלבות חקלאות ותיירות ומבין  ענפי החקלאות בולט בעיקר גידול הענבים ליין - מחווה לגידולי הענבים וייצור היין בנגב בתקופה הביזנטית כ – 1500 שנה מהיום. חלק מן החוות מגדל עצי זית לשמן, פרות לחלב, עיזים לגבינות, גידולים אורגניים שונים, ואפילו תוכים ודגי נוי. חלקן של החוות עוסק בתיירות ובלינה. בחוות אלו נבנו צימרים ללינה בנגב, הוקמו מסעדות, מחלבות ויקבים והחוות פתוחות לקבלת סיורים וביקורים מזדמנים.
חוות אלו קטנות בשטחן והממוצע הוא 80 דונם לכל חווה. פרויקט חוות דרך היין תוכנן במקור ל 30 חוות מתוכן עלו עד עתה על הקרקע 24 חוות ושבע חוות נוספות אמורות לעלות על הקרקע בחודשים הקרובים.
העובדה שחוות בודדים אלו פתוחות לקהל, ומאפשרות לינה וסיורים  מאפשרת לישראלים ולתיירים לחוות נגב שונה ומיוחד מכל מה ששמעו עליו בעבר, דבר המביא פריחה חסרת תקדים לכול אזור הר הנגב שדה בוקר ומצפה רמון. פריחה שהיא גם בפאן התיירותי והכלכלי אבל קורה כאן דבר מרתק נוסף, הציבור מגלה את הנגב גם כאופציה של מגורים ומשפחות רבות עוברות לכאן בשנים האחרונות ובונות כאן את ביתן.
לאחרונה עלו חוות בודדים  לכותרות בגלל תסבוכת משפטית אליה נקלעו בעל כורחן דבר שאילץ אותן לפעול לשינוי החקיקה בכנסת בנושא ההתיישבות בנגב וכן לפעול במסגרת בג"ץ והירכיות משפטיות נוספות.

חוות בודדים - שפת מדבר במצפה רמון

לאחר הצלחתן של חוות דרך היין שהביאו לידי ביטוי תפיסה תכנונית של פיזור החוות בשטח המועצה האזורית רמת נגב, החל פרויקט שפת מדבר במצפה רמון. כאן הרעיון של החוות דומה מאוד אך הריכוז של החוות הוא סביב העיירה מצפה רמון כאשר היא זו שתהווה המרכז הלוגיסטי של החוות, תספק את השירותים השונים לחוואים ולמשפחות עצמן  ותהנה כמובן מן התנועה התיירותית שתגיע לחוות. חלקן של החוות החל כבר בנטיעת הגידולים החקלאיים ומטעי זיתים וכרמים ליין צצו לאחרונה בואדיות שסביב העיירה מצפה רמון מה שבוודאי יהווה הפתעה רעננה לנוסעים בכבישי הנגב. חוות בודדים באיזור ירוחם

בדומה לפרויקט של מצפה רמון גם העיירה ירוחם גילתה את הפוטנציאל הטמון בחוות סביב היישוב וכבר הוחל בתכנון פרויקט דומה.

חוות בודדים בנגב – תכנונים לעתיד


לאחרונה החלו גם בקרן הקיימת לישראל וגם בחטיבה להתיישבות של הסוכנות היהודית להתעניין במודל של חוות בנגב של דרך היין והחלו להסתובב בחוות וללמוד את הנושא. שני גופים אלו מדברים על הקמתן של 100 – 200  חוות נוספות  ברחבי הנגב. בשני המקרים מדובר בגופים עתירי תקציב וידע בנושא התיישבות ובחירתם בנושא החוות מהווה המשך ישיר לאידיאולוגיה שלהן של יישוב ארץ ישראל. 

לייבסיטי - בניית אתרים