טעימות יין

נושא מרכזי בחיי החווה הוא נושא היין. עוד בזמן שתילת הכרם ידענו שנקים במקום יקב בוטיק משפחתי שבו נייצר את יינות החווה. יינות החווה הראשונים יוצרו יחד עם יובל בן שושן מברור חייל ממנו גם למד איל את סודות ייצור היין, ובשנת 1995 הוקם יקב החווה.
ייצור יין הוא בהחלט הרפתקה מרתקת. לימוד ומחקר של טעמים ריחות ותהליכי ייצור - טעימות יין הם כמובן חלק בלתי נפרד מן התהליך. טעימות יין בבוקר, לעיתים עוד לפני הקפה, כשקורי השינה עדיין לא נמוגו, כאשר כבר בכניסה ליקב, מכים בנו ריחות היין הן בהחלט חוויה שרק ייננים נהנים ממנה.
יקב החווה מושך אליו מבקרים רבים – טעימות יין, טעימות של ריבות ליקרים וזיתים אותם אנו מייצרים מעצי הבוסתנים הגדלים בחווה הם חוויה לכולם. לילדים אנו מציעים לטעום מריבות הענבים המתוקות והטעימות או ממיץ הענבים הטרי בעונה.

אנו מייצרים 5 סוגים שונים של יין. טעימות יין ביקב כוללות את כל סוגי היין כאשר כל טעימה מלווה בהסבר על סוג היין, תהליך הייצור שלו והמאפיינים המדבריים המיוחדים.
סדנאות טעימות יין לקבוצות. קבוצות שנושא היין קרו לליבן יכולות להזמין סדנה של טעימות יין היקב.
הסדנא נפתחת בהסבר על הכרם המדברי המיוחד של החווה הגדל על הטרסות הביזנטיות העתיקות ועל שיטות החקלאות המשלבות שיטות גידול עתיקות ומודרניות.
בסדנת טעימות יין אנו עורכים סיור בכרם שבבסיסו ההבנה שייצור יין משובח מתחיל בענבים שגודלו היטב.
בהמשך ניתן הסבר מפורט על מאפייניו של כל יין ויין, מועד הבציר ותהליך הייצור האופייני לו וכיצד אנו משמרים את האיכויות של הכרם המדברי במוצר הסופי – היין.
בסדנת טעימות יין אנו עושים טעימות יין גם מן החביות הנמצאות בתהליכי ההתיישנות וזאת על מנת להכיר את היין גם בשלביו המוקדמים יותר.

טעימות יין רוזה

טעימות יין רוזה

יין קל המיוצר מענבי קברנה סוביניון בבציר מוקדם. הענבים נבצרים ברמת סוכר נמוכה יותר מן המקובל בקברנה סוביניון או מרלו וזאת על מנת לקבל יין קל ברמת אלכוהול נמוכה יחסית.
לאחר 24 שעות בהן שוהה התירוש עם הקליפות ומקבל את הצבע הוורוד המאפיין את יינות הרוזה, נסחטים הענבים ומוכנסים למיכל מקורר לתהליך התסיסה המתרחשת בטמפרטורה של 11 מעלות.
תהליך התסיסה נמשך כחודש ומשמר את טעמי הפרי מן הכרם.
לאחר סיום התסיסה ומספר תהליכים נוספים אנו מבקבקים את היין.
הרוזה מוכן לשתייה כ – 3 חודשים לאחר הבציר ובכך הינו היין הראשון שלנו בכל עונת בציר
את הרוזה מקובל לשתות מצונן בטמפרטורה של 4 מעלות, דבר שהופך אותו ליין קלאסי לימי הקיץ של הנגב.


טעימות יין סומק

טעימות יין סומק

סומק הוא יין אדום קל שאנו מכינים מענבי קברנה סוביניון בבציר מוקדם.
בציר מוקדם ישמור על אחוזי אלכוהול נמוכים יחסית, וכן ישמרו טעמי הפרי רעננים מן הכרם וחומציות טובה המאפיינים יין קל. היין תוסס בטמפרטורה של 25 מעלת כאשר חלק מן התסיסה מתבצעת עם הקליפות והגרעינים. לאחר 4 ימים, נסחטים הקליפות במכבש והיין ממשיך את תהליך התסיסה כנוזל בלבד.
כך מתקבל הצבע העמוק של יין אדום, ונמנעים טעמי הטאנין המרים שמגיעים מן הקליפות. היין הקל אינו מתיישן בחביות עץ שעלולות למסך את טעמי הפרי מן הכרם ועל מנת לא להוסיף טאנינים מן החבית אל היין, היין עובר שפייה וסינון ומוכן לשתייה כעבור חצי שנה מן הבציר.
את יין הסומק ממומלץ לשתות בטמפרטורה של 10 מעלות וגם הוא מתאים במיוחד לאקלים הים תיכוני של ישראל.


טעימות יין קברנה סובניון ומרלו

טעימות יין קברנה סוביניון ומרלו

יינות אדומים יבשים העוברים תסיסה מלאה עם הקליפות והגרעינים בטמפרטורה של 25-27 מעלות.
ככלל אנו שואפים לתסיסות קרות יחסית של היינות האדומים על מנת לשמר את טעמי הפרי מן הכרם. משך התסיסה הוא כ-10 ימים שלאחריה מתבצעת פעולת הסחיטה על מנת להפטר מן הקליפות ומן הגרעינים.
לאחר תקופה של שפייה בה שוקעים כל המשקעים לתחתית המיכל מועברים היינות להתיישנות של כשנה בחביות עץ אלון, שם יקבלו את טעמי העץ החשובים כל כך ולאחר מכן נקבע את הבלנד המתאים לנו ונבקבק את היין.
יינות אלו מוכנים לשתייה לאחר כשנתיים ממועד הבציר ומומלצים לשתייה בטמפרטורה של 18 מעלות.


טעימות יין ליין קינוח Desert Dessert יין בסגנון פורט

פורט הוא שם מסחרי של יינות שמיוצרים בפורטוגל, לכן איננו יכולים לקרוא ליין שאנו מייצרים פורט אלא יין בסגנון פורט. היין שמתחיל תהליך של יין אדום יבש, מקבל חיזוק של סוכר ואלכוהול ומיושן בחבית משומשת למשך כ–3 שנים. החביות של היין בסגנון פורט עוברות את תהליך ההתיישנות שלהן מחוץ ליקב וחשופות לתנאי המדבר הקיצוניים שמשפרות מאוד את טעמו של היין.
יין זה עובר את התהליך הארוך ביותר ביקב ויכול להתיישן שנים רבות וטעמו רק ילך וישתפר.