לינה בנגב

אין ספק שהשנים האחרונות עושות טוב לנגב בתחום התיירות והלינה.
פריחה חסרת תקדים של אתרי לינה בנגב, יחד עם מגוון אטרקציות ופעילויות הן לזוגות והן למשפחות עם ילדים, אפשרויות לינה מגוונות ופעילויות אטרקטיביות גם לתיירים, כבישים חדשים ומהירים המקרבים את הנגב למרכז, מסעדות חדשות,  בקיצור נראה שבן גוריון מתחיל סוף סוף לחייך בהנאה.
מגוון אפשרויות הלינה בנגב מאפשר לכל אחד למצוא את אפשרות הלינה המתאימה לו, הן מבחינת אופי החופשה והטיול והן מבחינת התקציב.
 

לינה בנגב – לינת שטח

מלון אין סוף הכוכבים כפי שנהוג לכנות את לינת השטח בפי המטיילים. אפשרות זו היא ללא ספק אפשרות הלינה הראשונה בנגב, כך טיילו כאן מאז קום המדינה וגילו את פינותיו הנסתרות של המדבר.
לינה בשק שינה, או באוהל ליד המדורה עליה מבעבע פינג'אן של קפה ולאחרונה גם סיר פויקה לתבשיל של קדרה מדברית. המטיילים שבוחרים לינה בנגב בסגנון זה נהנים מן השמים זרועי הכוכבים המאפיינים את הנגב, ומהתעוררות אל הבקרים המדהימים של המדבר.
 

לינה בנגב – חניוני לילה

בשנים האחרונות החלו גם ברשות הטבע והגנים וגם בקק"ל להקים חניוני לילה למטיילים בנגב.
חניונים אלו ממוקמים בשמורות טבע או בחורשות או לימנים של הקרן הקיימת. חניונים פשוטים המציעים את חווית הלינה בנגב עם שדרוג של שולחנות ומתקני מנגל, ברזיית מים ולעיתים אף שירותים דוגמא לחניונים כאלו הם חניון נחל הרועה של הקרן הקיימת הנמצא על כביש 40 ליד קיבוץ שדה בוקר, או חניון בארות של רשות הטבע והגנים הנמצא בליבו של מכתש רמון במרכזם של מסלולי הטיולים היפים של המכתש.
 

לינה בנגב – חאנים מדבריים

החאנים הוקמו  למי שמחפש לינה פשוטה, אבל לא מבודדת מדי, עם שירותים בסיסיים כמו אוהל אירוח גדול, שירותים ואפילו מקלחות, מטבחון לבישול עצמי ועוד. החאנים מתאימים בעיקר לקבוצות או לכמה משפחות כאשר כולם ישנים ומבלים בחלל אחד. נכון שאין כאן פרטיות אך מצד שני החברותא מספקת חוויית לינה בנגב מיוחדת מאין כמוה.

לינה בנגב – חוות בודדים

חווית לינה מיוחדת במיוחד מספקות חוות הבודדים. לכל חווה אופי משלה וכל חווה עוסקת בנושאים חקלאיים שונים, מי בגידול ענבים ליין והכנת יין ביקב בוטיק משפחתי מי בגידול עיזים והכנת גבינות במחלבה ביתית ומי בגידול זיתים והכנת שמן זית. האופי השונה של האנשים יבטיח חוויה שונה של אירוח ולינה בנגב בכל חווה וכך גם האופי השונה של חדרי האירוח הצימרים או החאנים. בכל חווה נוף שונה, ובדרך כלל יכולים האורחים להשתתף ולחוות גם את הפעילויות האחרות של החווה.

לינה בנגב – חוות כרמי עבדת

חוות כרמי עבדת היא מן החוות הראשונות שקמו וייסדו את דרך היין בנגב. היא גם החווה הראשונה והוותיקה שהחלה את נושא האירוח והצימרים בנגב. חוויית לינה בנגב בכרמי עבדת היא חוויה מיוחדת, צימרים מדבריים מבודדים עם נוף מרהיב, במרפסת של כל אחד מהם ערסל הפונה אל הנוף וליד כל בקתה בריכת טבילה קטנה ופרטית, מטבח מאובזר היטב,  מערכת מוסיקה איכותית ומכונת אספרסו לקפה משובח, וכמובן יין מן היקב המשפחתי. לארוחת ערב ניתן להשאיל סיר פויקה ולהכין קדרה מדברית משובחת ממש ליד הצימר דבר שיעצים מאוד את חווית הלינה בנגב.
בחווה הממוקמת על שרידיה של חווה ביזנטית עתיקה ניתן לעשות סיור עצמי בעזרתה של מפה מאוירת ומקסימה וכך לחקור את צפונותיה של החווה.
חנות קטנה עם מוצרי החווה מאפשרת הכרות עם מוצרי החווה ומוצרים נוספים המיוצרים באזור, וכמובן שהאורחים מוזמנים לטעימות יין ביקב הבוטיק המשפחתי. החווה  נמצאת במרחק הליכה מן המעיין ושמורת הטבע של עין עבדת ובמרחק נסיעה קצר מאטרקציות טיולים רבות ומאפשרת יציאה ברגל או על אופניים היישר מן החווה אל מסלולי הטיול השונים.

 

לינה בנגב – אכסניות נוער ובתי ספר שדה

אכסניות הנוער ובתי הספר שדה בנגב שודרגו בשנים האחרונות ומציעים לינה פשוטה יחסית הכוללת חדרי אכסניה חלקם אפילו חדרי אירוח ברמה קצת יותר גבוהה. ניתן לשלב באירוח את ארוחות הבוקר וארוחות הערב בחדר האוכל ובכך לחזור לחווית הטיולים השנתיים של פעם. מקומות אלו מארחים בעיקר מטיילים שהטיול במדבר הוא עיקר הפעילות שלהם והם מחפשים מקום לינה זול יחסית להעביר בו את הלילה. אכסניות כאלו ישנן במצפה רמון, ירוחם, דימונה ומדרשת בן גוריון.

 

לינה בנגב – צימרים

לאחרונה קמו צימרים רבים באזורים שונים של הנגב והערבה. צימרים במושבים ששודרגו מאוד ומציעים חדרים ברמת אבזור גבוהה עם ג'קוזי צמוד ומערכות קולנוע ושמע איכותיות, צימרים ביישובים הקהילתיים כמו  שדה בוקר ועזוז, וצימרים במצפה רמון המאפשרים לחוות את המדבר בצורה אורבאנית ובקרבה למכתש רמון אחת מהאטרקציות המרשימות של הנגב. עדיין חוויית הלינה בנגב שונה משהות בצימר בצפון משום שברוב הצימרים מתאימים את הצימר לחוויה מדברית אוטנתית.

לינה בנגב – בתי הארחה בקיבוצים

קיבוצי הנגב כמו משאבי שדה, צאלים, גבולות ועוד מאפשרים הכרות עם חיי הקיבוץ ולינה בבתי הארחה ובחלקם האורחים אפילו אוכלים בחדרי האוכל של הקיבוץ יחד עם החברים. בקיבוץ שדה בוקר
הסבו לאחרונה  את כיתת עפרוני הוותיקה והפכו אותה לחלל אירוח לקבוצות ומשפחות – ממש חזרה בזמן  ונוסטלגיה לימי הלינה המשותפת בקיבוץ. אורחי הקיבוץ נהנים משרותי הקיבוץ כמו הבריכה, הכולבו לחבר המאפשר קניית מוצרי מזון במחיר מיוחד המדשאות וגני השעשועים.
 

לינה בנגב – בתי מלון

מספר בתי מלון פעילים בנגב – בעיקר בעיירה מצפה רמון אך גם בדימונה. מצפה רמון ורשת ישרוטל היו חלוצות בעניין כאשר שיכון מגורים מוזנח הפך למלון פונדק רמון שהוכיח שיש דרישה לתיירות מדבר הן בארץ והן לתיירים מחו"ל. לאחרונה נפתח במצפה רמון מלון בראשית היוקרתי הממוקם על שפת מכתש רמון ומציע לאורחים חוויית מדבר ונוף מרהיב של המכתש יחד עם פעילויות מדבריות כמו אופני הרים, טיולים ברגל או בג'יפ ועוד. מלון האופניים איי בייק ומלון רמון אף הם אופציה טובה ללינה בעיירה המדברית.

לייבסיטי - בניית אתרים