דף הבית

הצימרים

היין

קבוצות

חנות

צור קשר

   
     
     
     
 

8.10.06
לכבוד מר מני מזוז – היועץ המשפטי לממשלה

אנו מתיישבי דרך היין בנגב המומים ומתוסכלים ביותר מן המהלכים האחרונים שמוביל משרדך נגדנו בשבועות האחרונים ובהם מכתבי התראה לקראת פינוי והריסה של מפעל חיינו.

23 התיישבויות בודדים מתוך 30 הוקמו בשנים האחרונות בנגב במסגרת תכנית דרך היין שיזם והוביל מנהל מקרקעי ישראל ובעקבות החלטת ממשלה 34\גנ 2699 מיום 8.11.2002.
כשאף אחד לא האמין בנגב ולא היה מוכן להשקיע כאן את זמנו וכספו , לסכן את עתידו האישי והכלכלי, הגענו לכאן משפחה אחר משפחה לגבעות הטרשים והבור השוממות והתחלנו להפריחן.
המשפחות שהקימו חוות אלו לא עשו זאת בחשאי או בגניבה אלא עשו זאת ברשות בהסכמה ובעידוד של מנהל מקרקעי ישראל וכל הגורמים המיישבים במדינת ישראל שציירו לנו חזון מרתק על הקמתה של דרך היין בנגב.

יש החלטת ממשלה – נאמר לנו, מנהל מקרקעי ישראל, יוזם התכנית- מעודד ותומך, הסוכנות היהודית עוזרת בתקציבי מתיישב, משרד החקלאות נותן מענקי נטיעה,
קק"ל עוזרת בדרכים ותשתיות, משרד השיכון עוזר בתקציבים למגורים, משרד הביטחון עוזר בגידור ובמרכיבי בטחון, משרד התיירות מצא מסלול לעזרה בהקמת צימרים ללינה כפרית, משרד החקלאות נותן מענקים ליקבים ומחליבות ועוד.

וכך, בניגוד לכל הסיכויים, אחזה ההתלהבות במשוגעים לדבר וטיפין טיפין התחלנו להגיע לנגב. לא בהמונים אלא מתוך חשש גדול, הסיכון הרי עצום, המרחק מן המרכז ומן המשפחה גדול מדי, החינוך לילדים לא ברור, התשתית הרפואית מרוחקת, ההשקעות הכספיות עצומות, הקושי הקיומי על גבול הבלתי אפשרי ( למותר לציין שפרויקט כזה לו היה מוצע במרכז הארץ או במקום אחר היה מושך אליו אלפי משפחות מעוניינות).

חלק גדול מן המשפחות עבר וועדות קבלה ווועדות פרוגרמות, דרך קליטה זו אומצה על ידי בג"ץ בהחלטתו כ"נוהל חוות בודדים". בוועדות אלו ישבו נציגי מנהל מקרקעי ישראל יחד עם נציגי משרד החקלאות, המועצה האזורית והסוכנות היהודית.
לרובן חוזים עם מנהל מקרקעי ישראל, ואישורים ותקציבים מכל הגופים שנזכרו לעיל.
החוות הראשונות חגגו לא מכבר 9 שנים על הקרקע.

על פי עקרונות תכנית דרך היין התחלנו לבנות לעצמנו חיים.
כרמי יין וזיתים נשתלו, רפתות עברו ממרכז הארץ, דירי עיזים קמו, ילדים נולדו, הוקמו מסעדות וצימרים, נפתחו יקבים ומחליבות והמוני ישראל ותיירים רבים ששמעו על הפלא החלו להגיע.
הנגב שתדמיתו השלילית הייתה לרועץ כל השנים ,דבר שפגע אנושות ביכולת ליישבו, דבר שפגע ביכולות הכלכליות והתיירותיות הגלומות בו, החל לשנות פניו ולהפוך לאזור חקלאי מרתק, אזור נופש אטרקטיבי כאשר לינה כפרית איכותית, יין טוב וגבינה משובחת המיוצרים במקום וחוויות רבות למבקרים הן דבר שבשגרה.
נציגי הסוכנות היהודית וקק"ל מביאים לחוות הבודדים את התורמים שלהם לראות את הפלא ואלו פותחים את ארנקם ותורמים בנדיבות לנגב ולמדינת ישראל, פקידי ממשלה שהנגב היה זר להם מגיעים אלינו, מתלהבים וחוזרים למשרדיהם עם אור בעיניים והחלטה לעזור לנגב, וכך הצלחת פרויקט דרך היין מביאה גאווה ובצדק לכל מי שידו הייתה מעורבת.
במקביל, פעל כל השנים מנהל מקרקעי ישראל והביא את תכנית דרך היין לאישורה של הוועדה הארצית לתכנון ובנייה.
למותר לציין שהיום בו אושרה התכנית לפני כחצי שנה, היה יום חג בנגב בפרט ולאוהבי ההתיישבות בארץ ישראל בכלל, וטלפונים וברכות רבים הגיעו מכל רחבי הארץ.


לכן כה הופתענו לקבל לאחרונה את מכתבי ההתראה החתומים על ידי פרקליטות המדינה
ולשמוע את היועצת המשפטית של מנהל מקרקעי ישראל שהושיב אותנו כאן קוראת לנו פולשים ובריונים וכל זאת בשידור חי ברדיו.
ובנוסף, חתום מנהל מקרקעי ישראל על דרישות תשלום של 600,000 ₪ בגין שימוש בקרקע. מאיפה צץ תג המחיר הזה? ואיזו "עדנה" לנגב שהרי בכל תולדותיו לא הוערך בכאלו סכומים ומעולם לא שולמו כאלו סכומים. הרי קיבלנו אדמת בור, ללא תשתיות, כל השבחת הקרקע נעשתה על ידינו ברובה בכספינו הפרטי והנה משהוא במנהל מקרקעי ישראל חושב שאך הגיוני הוא שנשלם פעמיים, גם על התשתיות והשבחת הקרקע וגם דמי שימוש ובכך רוצה לגזור קופון מכובד.
הרי תג מחיר זה עומד בניגוד גמור להחלטת הממשלה , לנגב ולמתיישבים בו כאזור עדיפות לאומית צריך הרי לעזור או לכל הפחות לא להפריע. הרי בכזה תג מחיר לא יבוא אף מתיישב שפוי לנגב שהרי ממילא אמצעי הקיום הכלכלי גבוליים כל כך. או שאולי מעידה דרישת תשלום זו על כוונתו הנסתרת של מנהל מקרקעי ישראל לשווק את החוות שאנחנו בנינו במו ידינו כספינו ונשמתנו במחירים מופקעים ומטורפים כך שהיחידים שיוכלו לרכוש חוות אלו יהיו עשירי ישראל וזאת למטרות של אחוזות קיץ וקיט ובכך שוב למלא את קופתו?
ועל זה נאמר אוי לעיניים הרואות.
מנהל מקרקעי ישראל גילה להפתעתו ולהפתעתנו שלא יוכל להקצות את הקרקע לחוות ללא מכרז.
מה הבעיה יאמרו היועצים המשפטיים של מנהל מקרקעי ישראל ושל משרדך נוציא צווי פינוי לכל המשפחות החיות במקום, נדרוש מהן להרוס את שבנו, נתבע אותן למשפט נעצור את כל הפיתוח וכל העזרה ונוציא את פרויקט החיים שלהם למכרז וכל המרבה לשלם יזכה.
וראה זה פלא מה זריזים יכולים להיות פתאום נציגי הממסד וכמה מהר מתחלף סדר יומם:
פקח מנהל מקרקעי ישראל "חרוץ" שאין ספור כוסות תה שתה אתנו כאשר הממסד רצה ביקרנו, מסתובב עם מצלמה לתעד את "הפושעים ואת הפשעים".
כוונת הפרקליטות לאתר את ה"פושעים והעבריינים " ולתבוע אותם בהליך פלילי בבית המשפט.
פקידים שבשנים של עבודה נרתמו לטובת ההתיישבות והנגב אומרים שידיהם כבולות.
ילדינו, שחלקם כבר עברו את החוויות הקשות הללו של בית משפט – בו אגב תמיד ניצחנו, שוב נלחצים ושואלים מה יקרה אם יגרשו אותנו מן הבית, תמונות הפינוי של גוש קטיף חרותות בזיכרונם והבטחתנו כהורים, כאן בנגב זה לא יקרה מהדהדות בחלל הקרוואנים בהם אנו גרים.

האם מי מכם היועצים המשפטיים הרים ראשו מעל הניירות בהם אתם עסוקים כל הזמן, טרח להגיע אלינו, לפגוש אותנו, לראות את הקשיים, לראות את הנחישות, לראות את הכאב ואת התקווה, לראות את האהבה בה אנו מקדמים את לבלוב הכרמים ועצי הפרי,
ולראות כמה טוב עושה פעילותינו לנגב?

האם מי מכם קרא את ערימות החומר האישורים וההתחייבויות השלטוניות שקיבלנו במשך השנים?

האם מי מכם הרים ראשו מעל הניירות ושאל את עצמו מה טוב למדינת ישראל ומה אני יכול לעשות על מנת לעזור ולא להפריע?

בעידן בו אף אחד לא זז בלי עורך דין וחוות דעת משפטית, הכוח שלכם עצום ולראייה לקחתם פרויקט מצליח שהיה בקונסנזוס, אנשים חרוצים ומוכשרים אידיאליסטים וציונים שמפריחים את הנגב והפכתם את הגלגל, היום הם עבריינים בריונים ופולשים, וכמה מהר עשיתם זאת.

אנו חושבים שזה הזמן להרים את הראש מן הניירות, לגלות מנהיגות ואחריות לאומית, להתאמץ ולפתור את הבעיה הטכנית שנגולה לפתחכם ולאפשר לנו לחזור ולעסוק באתגרים ובקשיים האחרים שמציבים לנו החיים בנגב ממילא.

חנה ואיל יזרעאל
חוות כרמי עבדת
Carmey-avdat@bezeqint.net
פקס – 08-6535188

 
 

  
נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה
צרו קשר ונשוב אליכם
 


חזרה לארכיון

 
 

הסטוריה

 

אקולוגיה

 

דרך היין

 

עונות השנה

 

ארכיון

 

סרטים

 

 


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים