דף הבית

אודות

היין

קבוצות

חנות

צור קשר

 
   
   
 טיול עצמאי וטעימות יין בחוות כרמי עבדת  
     
מטיילים בנגב מוזמנים להגיע לחווה, לקבל את המפה המאוירת  ולעשות סיור עצמאי לציורי הסלע  ומבני הקבורה העתיקים, להנות מתצפית ושקיעות מרהיבות, לבקר בבוסתני החווה ולסיים בטעימות יין ביקב.
הביקור לפרטיים אינו מחייב תיאום - טעימות היין הן בעלות של 25 ש"ח למשתתף, סכום שיקוזז ברכישה של בקבוק יין לאדם. 
( סיורים מאורגנים לקבוצות בתיאום ובתשלום)

לחיצה על הקישור של המפה מאפשרת הגדלה והדפסה של המפה
 
 
   
   
 
   
 
   

חוות כרמי עבדת
חוות כרמי עבדת הוקמה על ידינו - חנה ואיל יזרעאל בשנת 1998. חלומות רבים על חווה בנגב, גידול ענבים והכנת יין התאפשרו עם הכרזתו של פרויקט דרך היין. בחיפושנו מצאנו ערוץ ואדי נסתר בו נתגלו שרידיה של חווה חקלאית קדומה לגידול ענבים וההתאהבות במקום הייתה מידית.
את הכרם שתלנו על הטרסות העתיקות וכך, כאשר יורד גשם ומתחיל שיטפון נהנה הכרם מן המים – בדיוק כמו פעם.
אחרי שנים של חיים בנגב, למדנו להכיר ולכבד את המדבר ובתכנון עצמי וללא אדריכלים הקמנו את מבני החווה תוך הקפדה על השתלבות ודיאלוג עם הטבע והנוף. בקתות האירוח המשתלבות בנוף ומאפשרות לאורחים ליהנות ממנו, עצי ארץ ישראל שנשתלו בבוסתנים, בריכות הטבילה שהמים שלהם משמשים להשקיה, קווי התשתיות שנטמנו בקרקע שעברה שיקום קפדני, והעיסוק של החווה בנושאים אקולוגיים כמחזור מים, אשפה וייצור חשמל מן השמש. היינות שלנו מיוצרים ביקב הבוטיק המשפחתי, והחווה פתוחה לסיורים של קבוצות וטעימות יין. בחנות החווה ניתן לרכוש ממעשי ידנו וכן מוצרים מן הסביבה. עובדי החווה הם ישראלים לאחר שרות צבאי או שרות לאומי וכן השכנים הבדואים מן הסביבה אתם אנו מקפידים לשמור על יחסי שכנות טובים.
ילדנו שותפים מלאים בהחלטות ועוזרים בכל המטלות.  
 
יקב כרמי עבדת
היקב הוקם לאחר שהבנו שאת היין צריך לייצר במקום בו גדלים הענבים.
את סודות ייצור היין למד איל מיובל בן שושן מברור חייל שם גם הוכנו היינות הראשונים.
יקב בוטיק מאפשר לחקור ולהתנסות בתהליכים וטעמים שונים, וכך אנו עוברים תהליך מרתק המשלב מצד אחד את גידול הענבים עם הארומות והטעמים המאפיינים את הנגב ושונים כל כך מאזורי גידול אחרים, ותהליך ייצור היין בו אנו מנסים לשמר טעמים אלה ולחקור אפשרויות של ייצור מגוון יינות בתהליכים שונים.
כיום אנו מרחיבים את מגוון הזנים על מנת לחקור סוגים נוספים של יינות שיתאימו לנגב.
אנו מייצרים קברנה סוביניון ומרלו, יינות קלאסיים מזני הענבים הגדלים כיום בחווה,
רוזה צעיר ורענן המתאים לערבי הקיץ המדבריים, יין אדום קל בשם סומק וכן יין קינוח מתוק שתהליך הייצור שלו מנצל את התנאים המדבריים הקיצוניים – היין מתיישן בחביות עץ מחוץ ליקב!
יין תשרי הכשר למהדרין הצטרף לאחרונה למשפחת היינות שלנו.

שרידים ארכיאולוגיים בחווה
  1. טרסותקירות אבן החוצים את ערוצי הוואדיות ותפקידם להאט את זרם המים בשיטפון כך שמים יחלחלו לקרקע ויישמרו בה לשימוש הצמח בעונה השחונה. ( ממש כמו תכנית חסכון).
      כמו כן שומרות הטרסות על הקרקע מלהיסחף עם מי השיטפון וכך נוצרת חלקה חקלאית בה אפשר לגדל דגניים, גפנים זיתים ועוד.
  2. תעלת הטיה – קירות אבן שבנויים מנדבך אחד של אבנים והולכים לאורך המדרונות . הקירות הללו מתחילים בדרך כלל מתחת למדרגות או משטחי סלע, הולכים לאורך המדרון לכיוון החלקה המעובדת. תפקיד הקירות הללו הוא לשמש כתעלות הטיה או מן צינור מים עתיק ובכך להגדיל את כמות המים שמגיעה לאותה לחלקה. בחווה שתי תעלות, אחת על המדרון ואחת המגיעה מחוץ לשטח החווה אל האוכף שליד ציורי הסלע.
  3. טומולוס – גל אבנים בנוי בצורת הר או פירמידה הנמצא בדרך כלל על פסגות הגבעות וההרים בנגב. לפי כל המחקרים אלו הם קברים ארעיים בהם נקברו נוודים תוך כדי מסעם במדבר כחלק מפולחן המתים. בהגיע הנווד לאזור בשנית (לאחר כמה שנים) הוא מלקט את העצמות ומעביר אותן לקבורה קבועה בבית קברות (שנמצא בדרך כלל ליד מרכז פולחני). ראוי לציין שחלק מן הטומולי הללו הם בעצם גלעדים – גלי אבנים שהוקמו כדי לציין בריתות בין קבוצות שונות או אירועים חשובים. גילם הוא כ – 4200 שנה.
  4. ציורי סלע –או בעצם חריטות סלע שנחרטו לאורך השנים  על סלעי גיר מבורזלים – סלעים בהם ריכוז גבוה של תחמוצות ברזל שבחשיפה לאוויר פשוט מחלידים ומשחירים.  הציורים הללו טיפוסיים לנוודים באזורי המדבר של המזרח התיכון ורובם בעלי משמעות דתית ומהווים מעין שפה סמלית  באמצעותה ביקש הכותב מהכוחות העליונים  לעזור לו בפתרון מצוקותיו או תקשר כך עם חבריו הרועים – ממש כמו קיר הפייסבוק המודרני. גיל הציורים בחווה הוא מ -  4200 שנה דרך התקופות הנבטיות הביזנטיות והערבית הקדומה.
  5. השרידים הארכיאולוגיים מוגנים על פי חוק העתיקות ואסור לאסוף או לפגוע בהם.
את פרק השרידים הארכיאולוגיים כתב: יגאל גרנות
 
 
   
נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה
צרו קשר ונשוב אליכם
 
 
 

 


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים