דף הבית

הצימרים

היין

קבוצות

חנות

צור קשר

   
     
 

 
 דובי זכאי מבקר בחוות דרך היין בנגב ובחוות כרמי עבדת
 

 

 
שלווה ברוכה
מרחבי הנגב הזהובים צופנים בחובם צימרים שקטים ומבודדים, אירוח עם גבינות עזים, יין מענבי מדבר, פאב אירי ואיפור טבעי מאמא אדמה
דובי זכאי
20/7/2006 13:50
 
צל ענן חולף מכהה לרגע קטעים בנופי המדבר. כביש מתפתל, הנראה מההר כנחש עצל, חורץ בשחור את הנוף הזהוב. גדר תיל נמוכה, שכמעט נעלמת בחולות הנודדים, מציינת את הגבול המערבי. לכל היופי הפראי הזה מצטרף גם השקט. כשמנוע המכונית משתתק, הנוף נראה כתמונה מסרט אילם.

לאט לאט מזהים את קולות המדבר, את לחישת הרוח בין הסלעים, את צריחת הבז ואת מעופה הצווחני של סלעית המדבר. באותם רגעים מתרחש החיבור המיוחד בין מרחבי הר הנגב לביני, ואני חש את טעמה הנפלא של הבדידות.

חלק זה של הנגב מתנשא לרום של למעלה מ-1,000 מטר, וצונח צפונה בסדרת פיתולים מרהיבה לגובה של כמעט 200 ומשהו מטר. כביש 10, שנמתח לאורך הגבול הדרום-מערבי של הארץ, מעניק לחובבי המדבר את השקט, את יופי הקדומים ואת טעמו האמיתי של המדבר.

מכאן הכביש השחור נע צפונה. כביש רזה במיוחד, הנושק לגדר הגבול הסמלית עם מצרים. במשך היום הכביש שומם והציפורים משתעשעות ברוחות הקיץ. סימני הציוויליזציה נעלמים. אין עמודי חשמל ופנסי תאורה. מדבר נטו.

השכנים, חיילים מצרים, יושבים ובוהים במרחבים ממגדלי שמירה גבוהים. כאן ביתו של חרדון המדבר השמנמן, מניפנית הסלעים מסתובבת על רגליה המשונות, הירבוע המצוי וגרביל הסלעים מותירים את חותם עקבותיהם בחולות, ולעיתים נגלה גם מסלולו המתעקל של שפיפון הנגב. קונכיות רבות המפוזרות במדרונות, בוהקות בלבן באור השמש.
 
לקראת השקיעה תקבלו את ההצגה הכי יפה במדבר. אז השמש סוגרת את יום עבודתה ונפרדת בשלל גוונים אדומים וכתומים, המרככים את מראה סלעי המדבר הנוקשים. כך, רגע לפני שיורד החושך, מעניק לנו המדבר רגעי חסד נפלאים.
 

כמה תצפיות: מצומת חריף (כביש 10) נעים צפונה. ממזרח לכביש יתגלו לעיניכם מכתש טבעי שנקרא אמפיתיאטרון, מצפור אלקלס, גבעות ברנע ושלוחת קדש ברנע (מומלץ לנוע בכביש עם כלי נשק, ולפחות בשני כלי רכב. יש לנוע בכביש רק באור יום!).
צילום: דובי זכאי
האמפיתיאטרון המאולתר של משפחת נחימוב
  ויש גם מדבר אחר
 
  אירועי השנים האחרונות הרחיקו את שלוות המדבר מערבה, אל קו הגבול המצרי. אחת לכמה זמן מוקמת עוד נקודה של מתיישבים בהר הנגב. חלוצים אמיתיים, שנטשו יישובים מבוססים במרכז הארץ והמירו אותם באדמת המדבר הקשה. ההתמודדות הקלה שלהם היא עם אדמת המדבר, ההתמודדות המורכבת יותר היא דווקא עם הרשויות המיישבות.

משפחת נחימוב (לאה, גדי וחמשת בניהם) נטשה לפני שנתיים וחצי יישוב מבוסס במרכז הארץ, ובתמורה קיבלה פיסת אדמה טרשית, שצמודה לכביש 40, בדרך למצפה רמון, מול ערוץ של נחל אכזב שזרוע סלעי ענק. 

נבוכים עמדו בני משפחת נחימוב מול הטבע האכזר, אך דווקא כאן החליטו לבנות את ביתם. את מקצועות ההיי-טק המירו בטיפוח עדר עזים תובעני ובתפעול ארבעה צימרים מבודדים מול הנוף. הקשר היחיד לאגמי מים באזור המדברי הן שתי עיניה הכחולות של לאה, שלא מתיישבות עם נופי המדבר הצחיחים.

ידיהם של בני הזוג מלאות עבודה, אך החיוך לא מש מפניהם. חמשת הבנים כבר השלימו עם בדידות המדבר ולמדו להבין את יתרונותיה. אולם עדיין נותר מרווח של כ-20 קילומטר לערך בינם לבין יישובים קרובים, בהם ניתן למצוא חברים, כספומטים ומוסדות לימוד.

דווקא העזים השתלבו נפלא, והן שרועות בנחת בדיר הגדול. מחלב העזים המשובח מכינה המשפחה גבינות עיזים מיוחדות, שטעמן משתנה בהתאם לעונות השנה. בקצה השטח הוסיפו הנחימובים מבנה מדברי, שפתוח לרוחות, ושם, במקרר הצונן, ממתינים יוגורט צאן קריר וגבינות מוקשות.

לעיתים, כשנחה הרוח על לאה, היא מכינה גם לחם טרי וריחני, והנוסעים בדרך למצפה יכולים לעצור, לבצוע את הלחם החם, למלא אותו בגבינה ובירקות ולקנח בכוס יוגורט צונן.

ארבעה חדרי אירוח לזוג - שניים משפחתיים המשקיפים על החווה, ושניים קטנים יותר, הנסתרים מאחורי קפל קרקע ומשתלבים בנוף המדברי - מתאימים במיוחד לזוגות אוהבים שזקוקים לשקט.

בימי שישי מתמלא המקום המבודד במקומיים, שמתקבצים יחדיו ליהנות מסרט איכות ומבשר על האש בסגנון דרום אמריקאי - אסדו.

הנחימובים מתפעלים את הערב כולו, בעוד האורחים ישובים תחת כיפת השמים באמפיתיאטרון הטבעי המאולתר.

אז אם מתחשק לכם חופש קצת אחר, עם גבינות טעימות ושלווה מדברית, כדאי לעצור. לאה וגדי נחימוב, חוות נאות: 054-4218788.  

 
צילום: דובי זכאי
צבי רמק בפאב האירי בשדה בוקר
  יקב ופאב בשדה בוקר
 
  את צבי רמק פגשנו ביציאה מהמפעל הקיבוצי בשדה בוקר. שרידים של צבע נאחזו במכנסיו, והוא התנצל שהיין הוא רק הג'וב השני שלו. "יין זו הנאה. חוץ מזה יש עבודה".  

היקב המדברי שלו, יקב שדה בוקר, הוקם בשנת 1999. רמק, אז עולה חדש מקליפורניה, בעל תואר באגרונומיה, קיבל מהקיבוץ מחצית מהמבנה ששימש פעם כמקלחת משותפת. שם, מתחת לברזי המקלחת היבשים, הוא החל להתעסק בחביות היין שלו.

זהו היקב הראשון שהוקם ברמת הנגב מאז התקופה הנבטית, שמח רמק לבשר. ככל יינן נבטי או יהודי, מעורב רמק בתהליך גידול הענבים שגדלים בקרבת היקב: קברנה סוביניון, מרלו, זינפנדל וקריניאן.

לאחרונה הוקם בקיבוץ פאב בסגנון אירי, שפועל בצריף ששימש את יחידת האבטחה של ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון. רמק מנהל גם את הפאב, שמושך אליו מקומיים וגם אורחים, ואת טעימות היין אפשר לעשות שם. לתיאום סיור וטעימות: 050-7579212.
צילום: דובי זכאי
צימר מבודד בלב המדבר
  לילה חיוור
 
  שלושה ק"מ דרומית למדרשת שדה בוקר נמצא מסלול מעגלי, בנחל חווארים העליון, שמתאים לטיול לקראת שקיעה או לטיול לילי לאור ירח.

את הרכב משאירים בחניון "בור חווארים", ומשם יורדים במורד הנחל (השבילים מסומנים בכחול). כדאי לסטות מהשביל ולטפס על אחת הגבעות כדי ליהנות מהנוף. בשעת השקיעה הגבעות הלבנות נצבעות באדום, וכאשר הירח עולה הן בוהקות בלבן.

סימון השבילים מתחלף לירוק כשממשיכים בהליכה צפונה, כ-2.5 קילומטר, בכיוון שמוביל בחזרה לרכב.

בית ספר שדה שדה בוקר מציע טיולי לילה מיוחדים בהדרכה. שווה להתקשר ולבדוק אילו סיורים מתקיימים ולהצטרף לאחד מהם: 08-6532046. בבית הספר ישמחו גם לסייע ולייעץ בהתמצאות באזור.
  חלוקי נחל במקום רצפה בכרמי עבדת
 
  תיאוריית המדבר השומם נעלמת באחת כשמגיעים לחוות "כרמי עבדת" - חוות בודדים שנמצאת באזור שדה בוקר, בהר הנגב. במקום ארבע בקתות אירוח שלצידן כרמי ענבים, יקב, בוסתן ובעיקר נוף מדברי.

הבקתות ממוקמות הרחק זו מזו על מדרון גבעה. באחת הבקתות ג'קוזי ובאחרות - אמבטיות ישיבה. לכל יחידה בריכה פרטית לטבילה מחוץ לבקתה. שתיים מהבקתות ללא ריצוף, ושטיחים מונחים על חלוקי נחל שמוסיפים לייחודיותו של המקום.

הבקתות, בצבעי אדמה, משתלבות היטב בנוף המדברי. חובבי השקט יעלו עד קצה הגבעה, יירדו במדרון האחורי, ומיד ייעטפו בתחושת השלווה המדברית. לפרטים: 08-6535177.


איך מגיעים: מכביש 40 פונים אחרי רמת חובב דרומה, בצומת הנגב פונים לכביש 224 ונוסעים עד ירוחם, ואחר כך בכביש 204 נוסעים עד לחיבור נוסף לכביש 40. אפשר גם לנסוע בכביש 40 בלבד, אבל כך מוותרים על נופים מרהיבים.
צילום: דובי זכאי
מתאפרים באבקת הסלע בנחל רמון
  פינת איפור בנחל רמון
 
  בנגב יש כמה פינות "איפור" מהחומרים הטבעיים של אמא אדמה, ללא שם יצרן ומותגי על, וגם ללא תשלום. 

אתר אחד כזה נמצא ליד קיר ה"חלבה" שבאפיק נחל רמון. הקיר היפה עשוי שכבות צבעוניות, ומזכיר במראהו גוש חלבה שבתוכו ערוצי שוקולד חום. לוקחים אחת מהחתיכות שנשרו מהקיר, כותשים על סלע סמוך, ונוצרת אבקת איפור שאותה מורחים על הלחיים ומעל העיניים. 


איך מגיעים: נוסעים בכביש 40, וליד הגשר מעל נחל רמון יורדים ברגל בשביל לערוץ הנחל, ופונים דרומה. אחרי כמה מטרים תראו את הקיר המרשים.
 

 


  
נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה
צרו קשר ונשוב אליכם
 

 

חזרה
לארכיון

 

 
 

הסטוריה

 

אקולוגיה

 

דרך היין

 

עונות השנה

 

ארכיון

 

סרטים

 

 

 


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים