top of page

אקולוגיה

Ecology

חושבים אקולוגיה

מטיילים בודדים שנושא תיירות אקולוגית מעניין אותם מוזמנים לבקר אותנו בשעות הביקור שלנו כל ימות השבוע
בין 09:00 – 18:00 הביקור אינו כרוך בתשלום ועקב כך לא נוכל להתפנות להדרכה מסודרת אך ניתן להתרשם מן הפרויקטים השונים בחווה.

מים

חוות כרמי עבדת ממוקמת על שרידיה של חווה ביזנטית קדומה ומנצלת את מי שיטפונות החורף להשקיית הכרם. שילוב זה של שימוש בשיטות השקיה קדומות ומודרניות בגידול כרם ענבים ליין במדבר הינה נדירה ביותר ואנו אולי החווה היחידה בעולם בה ניתן לראות זאת.
מבקרים ברי מזל שיגיעו לנגב בזמן שיטפון יראו את ההיסטוריה והארכיאולוגיה מתעוררות לחיים כאשר נחשולי המים מן המדרונות המקיפים את החווה משקים את הגפנים. תיירות אקולוגית רבה מגיעה לחווה לראות את הפלא.

Water
מיחזור מים

כבר מתחילת הדרך נוצר קשר עם המכון לחקר המדבר והקמנו במשותף מערכת ניסיונית למחזור מים אפורים.
המים האפורים - מי המקלחות והמטבחים, מן הצימרים ומן הבית שלנו, נאספים אל המערכת המעבירה אותם טיהור ביולוגי והמים המטוהרים מושבים להשקיית הבוסתנים. הפרויקט מלווה במחקר צמוד של מכון המים במכון לחקר המדבר - דגימות קרקע, מים וצומח נלקחות כל הזמן על מנת לוודא שהמים המטוהרים הינם ברמה מספיק גבוהה ואינם ממליחים את הקרקע או את הצמחים.

Recycling water
בניית הבקתות

בניית הצימרים נעשתה לאחר שנים של חיים במדבר ומתוך הכרות וכבוד למדבר ולתנאי האקלים הקיצוניים. יד ארכיטקט לא הייתה מעורבת בתכנון ואנו על פי היכרותנו עם המדבר תוך לימוד עקרונות בנייה אקולוגית מדברית תכננו ובנינו את הצימרים.
הצימרים נבנו במרכז המדרון, מקום שאינו מהווה מפגע נופי אך עדיין מאפשר לאורחים שלנו ליהנות מנופי הנגב המדהימים.
קירות הצימרים טויחו בעבודת יד גסה המדמה בניית אדמה ובצבעים מדבריים. כיווני הרוחות נלקחו בחשבון, וכך גם מיקום החלונות – פתיחת החלונות המתאימים תזרים אל הצימר בריזה נעימה שברוב המקרים תחליף את הצורך במזגן.


בידוד הקירות היה כפול מן התקן – השקעה המצדיקה את עצמה היטב הן בחורף והן בקיץ ובחסכון אנרגיה משמעותי.
תוספת של חצי מטר לגג מעל הקיר הדרומי מצילה עליו ברוב שעות היום כאשר השמש הקיץ גבוהה בשמים ושומרת על קרירות המבנה. קרני השמש הנמוכה יותר בחורף מחממים את הקיר ותורמים לתחושה חמימה ונעימה בתוך הצימר.
ריצוף הצימרים אינו שגרתי – אנו השתמשנו בחלוקי נחל אותם פיזרנו על הרצפה. חלוקי הנחל נאספו מנחל ניצנה שנשפך לחולות המדבר לא רחוק מהיישוב קדש ברנע ליד גבול מצרים. חומר טבעי זה יוצר קשר וחיבור נכון בין הנוף המדברי שבחוץ לפנים הצימר ומחזק את התחושה שהדבר העיקרי כאן הוא המדבר.


סטודנטים לארכיטקטורה במסגרת סמינר שהם עורכים בדרום מגיעים אלינו לסיור להתרשם מצורת הבנייה. אנו שמחים שמסר תיירות אקולוגית שכה חשוב לנו מועבר אליהם בדרך זו עוד במהלך לימודיהם.

building the guest cabins
אנרגיה סולרית

כבר שנים שאנו מתעניינים בהפקת אנרגיה מן השמש ביולי 2008 לאחר החלטת הממשלה לאפשר מכירת חשמל המופק מאנרגיית השמש לחברת החשמל התחלנו את תהליך הקמת המערכת הסולארית בחווה. 120 פאנלים המספקים 24 קילוואט הותקנו על גג הסדנא והיקב ומספקים 65% אחוז מצריכת החשמל של החווה.


מערכת זו הייתה ההתקנה הראשונה של חברת סאנדיי וחייבה התאמה מיוחדת של מבנה הסדנא שלנו על מנת שיעמוד במשקל הפאנלים וברוחות החזקות של הר הנגב. המערכת חוברה לחשמל ב27.4.09.
מטיילים רבים במסגרת תיירות אקולוגית שאנרגיה חלופית מעניינת אותם פוקדים מאז את החווה. כמו כן ניתן לראות בזמן אמת את תפוקת המערכת דרך הקישור מן האתר.
בחווה מותקנים כמובן גם קולטים המנצלים את אנרגיית השמש לחימום המים. ובנוסף וכחלק ממהלך מקיף של חסכון ושימוש מושכל באנרגיה התקננו מערכות חוסכות חשמל בצימרים.
מערכת זו מזהה אם האורח נמצא בתוך החדר או מחוצה לו ובהתאמה מנתקת את זרם החשמל לצימר. קבוצות או בודדים שנושא תיירות אקולוגית ואנרגיה חלופית מעניינים אותם מגיעים אל החווה ללמוד את הנושא. 

solar system
התשתיות

מתוך כבוד למדבר ולנוף, ומתוך שאיפה למזער את הפגיעה הנופית, נעשות רוב עבודות החווה בצורה ידנית, ללא הכשרות שטח מאסיביות על ידי טרקטורים, כאשר התשתיות טמונות בקרקע בחפירה ידנית. מלאכת שיקום קפדנית נעשית מיד לאחר כל שלב על יד כלי עבודה ידניים ומתוך כוונה להחזיר את הנוף המדברי אל קדמותו.
תאורת השבילים, עוצבה על ידינו תוך הקפדה על זיהום אור מינימאלי שלא יפגע בשמי הנגב זרועי הכוכבים. תיירנים ואדריכלים שבונים צימרים או פרויקטים תיירותיים שמכוונים לתחום תיירות אקולוגית באים על מנת להתרשם מניסיוננו.

הבוסתנים

בעיצוב החווה מבחינה נופית בחרנו לתת למקום אופי ארץ ישראלי וכך גם נבחרו הצמחים ששתלנו בחווה. רוב העצים הם עצי בוסתן ארץ ישראליים כתאנה, רימון, תמר שקד וזית.
בנוסף שתלנו עצי פרי נוספים כאפרסק, תפוח, שזיפים, אגסים ועוד מכל טוב פירות ארץ ישראל. אורחי החווה נהנים מפירות אלו בעונה ואנו מכינים מהם ריבות לארוחות הבוקר שאנו מגישים בצימרים וליקרים שאנו מוכרים ביקב.
הבוסתנים הם אורגניים ומטופלים בהדברה ביולוגית ובכיסוי העצים ברשתות מיוחדות נגד מזיקים.

בריכות טבילה - הגבים

בחווה נבנו בריכות טבילה בהשראת גבי המים המדבריים המתמלאים לאחר שיטפון ובהשראת בריכות הבוסתנים בהר הגבוהה בסיני. הבריכות משמשיות לרחצה וכאשר אנו מחליפים את המים, המים הזורמים מן הבריכות משקים בהצפה את עצי הבוסתנים בדיוק כמו בחקלאות הקדומה.

The Bathing Pools and Water Holes
the infrastructure
the orchards
מיחזור פסולת

בכרמי עבדת ממחזרים הכול. החל מן המים, המשך בפסולת מן הצימרים וכלה בפסולת שאיל מוצא ואוסף ומייצר ממנה דברים בסדנא – צירים וקפיצים ישנים של מכוניות הופכים לכלי עבודה, דודי שמש ישנים הופכים למתקני מנגל, קנקלי שתייה למלכודות זבובים ועוד.

Recycling Waste
bottom of page